Spider-Man artık Marvel’da değil! Spider-Man ve Venom filmi yakında!

Sony ve Marvel arasında çıkan bazı anlaşmazlıklar, içinde Spider-Man ve Venom bulunan bir film yapımını başlattı

Marvel Posteri
Marvel Karakterlerinin bulunduğu poster

Spider-Man ve Venom aynı filmde boy göstereceği gelişme hayranları sevindirdi. Sony ve Marvel arasında uzun zamandır yaşanılan bazı sorunların çözüme kavuşmamasının ardından Sony cephesinden gelen açıklamada Spider-man’in kapılarının Marvel’a kapatıldığı açıklandı. Örümcek Adam artık Marvel’da görülmeyecek.
Sony CEO’su Tony Vinciquerra, Marvel ile ilgili açıklamasının ardından “hayat uzun” diyerek, ileride Sony ve Marvel’in tekrar çalışabilme ihtimaline göz kırptı.

Vinciquerra, Bölünme ve Spider-Man anlaşmasının sona ermesine rağmen Marvel ile Sony arasında kötü niyet olmadığını dile getirdi.

Süper Kahraman Spider-Man’in geleceğinin, Sony kontrolü altında nasıl bir yol izleyeceğine dair planların yavaştan çizildiği açıklandı. Bu planların arasında Spidey karakterlerinin bulunduğu başka bir evren yaratmak da var.
Sony şu anda Jared Leto’nun oynayacağı Morbius the Living Vampire filminin, İçinde Spider-Man’de bulunacak Venom devam filminin ve Spider-Man dünyasında geçecek beş veya altı televizyon dizisinin üzerinde çalışıyor

Marvel ve Sony arasındaki sorun ne?

Zaten uzun zamandır Spider-Man’in hakları Sony’deydi. Sony’nin sadece filmi üretmesi için film stüdyosu olan Marvel ile anlaşması vardı. Sony film için gerekli desteği sağlar ve işi Marvel’a bırakırdı. Ancak yine de Marvel istediği gibi hareket edemezdi. Çünkü filmin oyuncu kadrosu, Sony’den onay almadan çekimlere başlanamazdı ve ekibe yeni bir oyuncu katılabilmesi için Sony’nin onay vermesi gerekirdi.

Sony ve Spider-Man ne alaka?
Spider-Man
Spider-Man

“Spider-Man Marvel’in değil miydi yahu, Sony ne alaka?” diyebilirsiniz ki biz de böyle bir tepki vermiştik. Ama aslında olay görüldüğünden çok daha farklı.
Marvel, ekonomik sıkıntılar sebebiyle 90’lı yıllarda Spider-Man’in genel haklarını bilinen-bilinmeyen bir çok sinema şirketi ve yapımcı firmaya satmıştı. Bugün bile adını hiç duymadığımız firmalarda Spider-Man yayın hakkı mevcut olabilir. Durum o kadar vahim…

Hal böyle olunca şirketler durur mu? 1995 yılında Paramount, MGM, Columbia ve Warnes Bros olmak üzere dört büyük şirket Spider-Man için hak iddia etmişti. Bu dava tam 4 yıl boyunca sürüyor ve 1999 yılında Spider-Man’i Columbia şirketi kazanıyor. 1989 yılında ise Columbia, Sony tarafından satın alınmıştı.

 

Marvel oyuncularının, dublörleriyle çekildiği kamera arkası görüntüleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir