Unbelievable konusu ne? Bu dizi gerçek olaylardan uyarlandı!

Netflix tarafından 13 Eylül 2019 tarihinde yayınlanmış 8 bölümlük mini dizi Unbelievable, gerçek hayattan bir hikayeyi konu ediniyor
Unbelievable Marie Adler (Kaitlyn Dever)

Netflix‘in yeni çıkan mini dizisi Unbelievable, gerçek hayatta yaşanmış korkunç bir suçun çarpıcı adaletsizliğini anlatıyor. 2008 yılında yaşanan olay, yazar Susannah Grant ve yönetmen Lisa Cholodenko öncülüğünde televizyona uyarlandı.

Gazeteci T. Christian Miller ve Ken Armstrong’un “Tecavüzün inanılmaz hikayesi” başlığı altında ProPublica gazetesinde kaleme aldığı haber yazısı 2015 yılında Pulitzer ödülü kazanmıştı. 

Daha önce Bir Katilin İfadeleri: Ted Bundy ve Alias Grace bir çok başarılı uyarlamalara imza atan Netflix, Unbelievable ile izleyicinin tüylerini ürperten olayları sunuyor. Tecavüze uğrayan genç kızın mahkemede suçlu gösterilmesi adeta kan donduruyor.  Ortalama 48 dakikadan oluşan 8 bölümüyle Unbelievable, son zamanlarda çıkan en iyi uyarlama mini dizi olarak listelerde yerini almaya başladı bile. Peki Unbelievable konusu ne?

Unbelievable konusu ne?

Unbelievable karen ve grace
Unbelievable Grace(sol) ve Karen(sağ)

2008 yılında yaşanmış olaydan uyarlanan dizide; 18 yaşında bir genç kız olan Marie Adler, evine zorla giren bir adam tarafından bağlanarak tecavüze uğrar ve cinsel fotoğrafları çekilir. Evine zorla girilip tecavüze uğradığına dair güvenlik güçlerine şikayette bulunur. Fakat Marie, şikayetinin yalan olduğu ve polisi oyaladığı suçuyla karşı karşıya kalır. Bu adaletsizlik Karen ve Grace adlı iki kadın dedektifin kulağına gider. Dedektifler, Marie’nin haklılığının ispatı için deliller ortaya çıkartmaya çalışır ve geçmişteki benzer cinsel saldırılar hakkında araştırmalar ve incelemeler yapar. Acaba Marie işin sonunda mahkeme tarafından haklı mı çıkacaktır haksız mı?

Gerçek hayattan alıntı olan dizinin ödüllü haberini yapan gazeteciler Marie ile hala iletişim halindeler. Gazeteciler, Marie Adler’in 2014 yılında, olayın yaşandığı şehir Lynnwood’a 150.000 dolarlık dava açtığını söylüyorlar. Gazeteci Christian Miller, Marie Adler’in onunla sık sık konuştuğunu ve her geçen gün daha güçlü olduğunu söylüyor.

Dizi sadece tecavüzcüye odaklı değil

Senaryosunda olayın haberini yapan gazetecilerin de desteği bulunuyor. Gazeteci Christian Miller yaptığı açıklamada olayı sadece Tecavüzcü Marc O’Leary‘e odaklamama kararı aldı. Christian Miller‘in yaptığı açıklama şöyle;

Dizide Marie’nin geçmişi, hayatı ve yaptıkları hakkında çok fazla ayrıntı var. Bir suç dizisi yazıyor olsaydık diziyi yaşanan pisliklere odaklardık. Ancak yönetmenler ile birlikte ortak karar alarak hikayeyi tecavüzcüye değil, polis ve onların soruşturmasına odaklayıp konunun Marie’yi temel almasına karar verdik.

Unbelievable dizi kadrosu

Dizinin senaryosunu Tatlı Bela ve 5. Dalga’nın da senaristi olan yazar ve yönetmen Susannah Grant kaleme aldı. Daha önceki zamanlardan pek bir deneyimi olmayan Ayelet Waldman ile Örümcek-Adam 2’nin yazarı Michael Chabon dizinin prodüktörlüğünü üstleniyorlar.

Amerikalı genç aktris ve ses sanatçısı Kaitlyn Dever ise bu hikayede Marie Adler’i canlandırıyor. Ona yardımcı olan dedektiflerden Grace’yi, Ayin filmiyle seyirciyi mest etmiş Toni Collette canlandırırken, dedektif Karen’i Birdman’de yer almış Merritt Wever oynuyor. 
3 başrol dışında; Dale Dickey, Scott Lawrence, Danielle Macdonald, Austin Hebert, Eric Lange, Elizabeth Marvel ise oyuncu kadrosunu tamamlayan diğer oyunculardan.

Dizi kadrosu pek tanınır isimlerden değil ancak oyunculuklar ve konu gidişatı, senaryo, prodüksiyon toz kondurulamayacak derecede başarılı.

Dizinin fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz

Gerçek hayattan uyarlanan bir başka Netflix dizisi olan The Spy hakkında yazdığımı detaylı yazımızı okumak için buraya tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir