Yüzüklerin Efendisi dizi olarak tekrar dönüyor! Dizi hakkında tüm detaylar

2021 yılında gösterime girmesi planlanan Yüzükler Efendisi dizi hakkında tüm detaylar!

Yüzüklerin Efendisi (The Lord of the Rings), John Ronald Reuel Tolkien tarafından kaleme alınan aynı isimli fantastik romanların sinema versiyonları olarak tüm dünyayı kasıp kavurdu. J. R. R. Tolkien 1973 yılında vefat etmiş olsa da, ölümünün ardından yıllar geçince romanları tekrar üne kavuşmuş oldu.

Yüzüklerin Efendisi Poster
Yüzüklerin Efendisi Poster

2001 yılında çıkan serinin ilk filmi, Yüzük Kardeşliği ismini aldı. Ardından ise 2002 ve 2003’te diğer yapımlar beyaz perdede izleyiciyle buluştu. İki Kule ve Kralın Dönüşü’nün yönetmen koltuğuna ilk filmin de yönetmenliğini üstlenen Peter Jackson oturdu. Serinin her filmi, uluslararası birçok ödüle layık bulundu. Dünya çapında en prestijli sinema ödülü kabul edilen Oscar, ilk filmde 4, ikincisinde 2 ve sonuncusunda 11 heykelciği göğüslemeyi başardı. Filmin başarıları sadece öykü ve yönetmenlik olmamış; ayrıca makyaj, müzik, efekt gibi alanlarda da başarısı tescillenmişti. Üç filmin toplam gişesi 3 milyar ABD dolarına yakın bir grafik yakalamış ve bu özelliğiyle de birçok üçleme filmi geride bırakmayı başarmıştı. Seri, bir kardeşliğin güç yüzüğünü yok etme macerası üstüne kurulmuş ve her üç filmde de farklı karakterlerin yolculuğu izleyiciye sunulmuştu.

Romanları okumamış veya film yorumlamasını sorgulayan, merak eden ve isteyenler için birkaç yıl sonra iyi bir haber kamuoyuna yansımıştı. Yeni bir proje: Hobbit. Bu projeyle izleyicilere ilk üç filmin öncesi gösterilmişti. Yine yönetmen koltuğunda Peter Jackson oturmuş ve ilk seriden tanıdık karakterlere, yerlere ve hatta bazı olaylara tanık olunmuştu. Beklenmedik Yolculuk, Smaug’un Çorak Toprakları ve Beş Ordunun Savaşı, sırasıyla 2012, 2013 ve 2014 yıllarında sinemada gösterilmişti. Bilbo Baggins’in bu yolculuğunu anlatan seri de Yüzüklerin Efendisi gibi olumlu eleştiriler almış ve birçok ödüle kavuşmuştu.

Yüzüklerin efendisi film içinden kare
Yüzüklerin efendisi film içinden kare

Başta Yüzüklerin Efendisi filmi olmak üzere hemen her yapım ve eser ilgi gördü. Belgesel, çekim yeri, hediyelik eşya, tekrar basılan romanlar ve dahası…

Yüzüklerin Efendisi Dizisi ihtiyaç olarak görüldü!

Amazon’un sahibi olduğu Prime Video, eksikliği olan ve talep edilen bir konuya parmak bastı: Yüzüklerin Efendisi Dizisi. 
Yüzüklerin Efendisi Dizisinin 2020’de çekimlerine başlanacağı ve 2021 yılında da gösterime gireceği öne sürülüyor. Ayrıca bir yıllık rötar yapabilme ihtimalinin bulunduğu da sosyal medyada yer edindi. Bununla beraber son günlerde ortaya çıkan haberlerde de artış var. Ne kadarı doğru henüz belli değil; çünkü henüz firma tarafından duyurulanlarla asparagas veya dedikodu olması muhtemel olanlar net şekilde ayırt edilemiyor.

Hangi çağda geçiyor?

Bilindiği gibi, romanlarda anlatılan fantastik dünya kendi döneminde geçmektedir. Farklı çağlara yayılan bu serüvenin en aksiyon dolu dönemi ise Üçüncü Çağ olmuş ve hem Yüzüklerin Efendisi hem de Hobbit serileri bu çağdaki yıllarda geçmiştir.

Çoğunluğun merakla beklediği, dizinin hangi çağda geçeceği de büyük oranda belli oldu. Eğer bir sürpriz olmazsa İkinci Çağ’da (Númenor) geçecek. Yani Yüzüklerin Efendisi üçlemesinden ve hatta Hobbit serisinden de öncesi konu edilecek. Üçüncü Çağ’daki olaylar kısmen de olsa altı filmde anlatılmış ve roman okuyucuları tarafından bazı ayrıntıların atlandığı yönünde eleştiri almıştı. Dizinin özellikle romana ne kadar bağlı kalacağı da merak edilenler arasında. Görüşler, Sauron’un nasıl bir geçiş süreci atlattığıyla ilgili. Yani bizim filmlerden gördüğümüz Sauron’a ne oldu, nasıl oldu da “en kötü” oluverdi?
Buna karşın tümüyle romana bağlı kalıp geliri riske atmak yerine yeni karakterler ve eklenmiş öykülerle yeni olaylar yaratılması ve izlenme sürekliliğinin sağlanması da anlaşılabilir bir durum. Kısacası, dizinin çağı belli olup ana konusu da anlaşılabiliyorken, bunun nasıl işleneceği henüz bilinmiyor.

Hobbit
Hobbit

Kaç sezon ve kaç bölüm?

Şimdilik ilk sezon için planlanan bölüm sayısı 20; ancak değişme ihtimali var. Diziye dair alınan tek duyum bu. Sezon sayısını belirleyecek olan ise ilk sezonun başarısı. Mini-dizi olmayacağı açık ve bir sezona yayılma ihtimali de olası görünüyor. Lost ya da Game of Thrones kadar uzun soluklu olup olmayacağı da dizi ekibinin başarısına, yani izleyicilerin memnuniyetine ve yapımcıların kararına bağlı. Her şeye karşın beş sezonluk bir plan olabileceği de sosyal medyada paylaşılan bir diğer bilgi.

Kimler Var?

Öncelikle kimlerin olmadığını aktaralım: Peter Jackson, yapıma dahil olmadığını duyurdu. Ayrıca Elfler dışındaki karakterlere hayat veren oyuncuların da bulunma ihtimali sıfır. Legolas, Will Turner, Romeo, Paris gibi unutulmayan karakterlere hayat veren Orlando Bloom için de aynı iddia savunulabilir. Buna karşın zamanlamada yapılabilecek ufak değişikliklerle “elf” denildiğinde akla gelen ismin dizide belki de konuk olarak bir bölümde bulunabilme şansı var. Gel gelelim Galadriel karakteri dizide yer alabilir; ancak yine Cate Blanchett tarafından mı canlandırılır, henüz net değil.

Amazon, sadece yayın hakları için 250 milyon ABD Doları ödemişti. Toplamda bir milyarı bu işe ayırıp büyük olasılıkla bu projeyi şimdiye kadarki en pahalı dizi yapmak isteyebilir. Durum buyken, oyuncu kadrosu da kamera arkası ekip gibi güçlü tutulmak istenecektir.

Oyuncu kadrosuna dair ilk ismi ortaya çıkan Markella Kavenagh oldu. Televizyon ekranlarıyla görece yeni tanışan ismin hangi karakteri canlandıracağı henüz bilinmiyor.

Yüzüklerin Efendisi Duvar Kağıdı Çalışması

Narnia Günlükleri ve Labirent gibi yapımlardan hatırlanan Will Poulter ise dizinin kadrosunda yer alan ilk erkek oyuncu oldu. Buna karşın hangi rolde olacağı bilinmiyor. Hayranları, Poulter için bir elfi canlandırabileceği yönünde sosyal medyada görüş bildirse de, henüz açıklanmış bir ayrıntı bulunmuyor.

Bu arada dizinin yapımcıları Patrick McKay ve John D. Payne.
Yapımcı firmalar ise dünya çapında büyük işlere imza atan isimler: Amazon Studios, Harper Collins Publishers, New Line Cinema ve Warner Bros Television. Her birinden ikişer örnek verecek olursak Doctor Who, Kayıp Şehir Z, Eyvah Yaş 40, Sadakatsiz, Yüzüklerin Efendisi serisi, Hobbit serisi, The Big Bang Theory, Arrow isimleri çağrışım yapacaktır.

Kısacası, yeni dizi için sektörün en iyilerinin beraber yol aldığını iddia edebiliriz.

Fantastik yapımları seviyorsanız, Harry Potter yeni hikayesi hakkında kaleme aldığımız habere göz atmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Yüzüklerin Efendisi dizi olarak tekrar dönüyor! Dizi hakkında tüm detaylar” için bir yorum

  • 7 Eylül 2019 tarihinde, saat 12:57
    Permalink

    Cate Blanchett tarafından canlandırılan Galadriel… Şayet olursa tadından yenmez diz. 😉

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir